پرینت

چکارکنم تا در هنگام مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشم؟

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در پیام های آموزشی

 

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام مطالعه کتاب، ذهنتان جای دیگری باشد و  چشم و جسمتان پای کتاب! توصیه می کنم به ادامه مطلب بروید و از تکنیک های  ذکر شده استفاده نمایید. در اینجا به پنج تکنیک تمرکز کردن اشاره شده است.

صبح است و خانه مان در سکوت مطلق ، اتاق آرام است ، کتاب را بر می‌دارم ، ورق می‌زنم ... کلمات ، جملات ، صفحه بعد از صفحه

ظهر – به صفحات طی شده نگاه میکنم ، و چیزی به یاد نمی آورم ...

و این‌گونه ، هر روز تاریخ را تکرار می کنم ...!

اتفاق ساده است : به همه چیز فکر میکردم جز متن روبرو!

دکتر کاتوزیان چی گفتند؟

دکتر میرمحمدصادقی در مورد تعدد در ماده 498 ق.م.ا. چی گفتن؟

 نیروی تخیل و تفکر ما ، همان طور که موتور محرک یادگیری به حساب می آید ، گاهی عملکردی کاملاً معکوس دارد، اشتغالات ذهنی آنقدر فراوان و جاگیرند که فضایی برای مطلب تازه باقی نمی¬ماند. افکار مزاحم و گاهی حتی آزاردهنده ، معمولاً به طور متناوب تکرار می¬شوند که عمده آسیب آن به قدرت تمرکز ماست، کاهش تمرکز و دقت که سنگ بنای یادگیری است ، مسیر طبیعی یادگیری را با اختلال روبرو می کند، و کاهش دقت یعنی : همسانی اهمیت تمام داده هایی که به ذهن ما وارد می شود، و طبقه بندی آموزه هایمان را با مشکل مواجه می کند، اگر آموزه ای و آموختنی در کار باشد! به زبان ساده و شاید کمی ناامید کننده : یاد نمی گیریم! و همین باعث نا امیدی می شود.

 با توجه به فرصت کوتاه پیش روی من و شما و این که همه دنبال راحت ترین راه هستیم!، کاربردیترین روش برای مقابله با این افکار چیست؟

در زیر چند روش ساده را جهت کاهش و حذف افکار مزاحم هنگام مطالعه معرفی می¬کنیم امید که مفید واقع شود:

روش اول: تمرکز بر یک شیء : توجه خودمان را بر یک شیء متمرکز کنیم و با جزئیات هر چه تمام‌تر برای خودمان توضیح دهیم. با پرسیدن سؤال‌های  مثل : آن شیء دقیقاً کجاست؟چه اندازه ای دارد؟ چه رنگی است ؟ چه جنسی دارد؟ به چه درد می خورد ؟ و ...

روش دوم : آگاهی حسی: محیط اطرافمان را به عنوان یک « کل » مورد توجه قرار دهیم و از حواس 5 گانه مان استفاده کنیم ؛ مثل اینکه : چه می شنوی ؟ در درون بدنت ؟ در داخل اتاق؟ بیرون از اتاق ؟ بیرون از خانه؟ ( تمرکز بر شنوایی)

یا مثلاً : آیا عینک را روی صورتت حس میکنی؟ بدنت را روی صندلی چطور ؟( تمرکز بر بساواینی)

روش سوم: تمرین های ذهنی: مثلاً 7 تا 7 از هزار کم کردن، یا جانوارنی که نامشان با حروف خاصی از الفبا آغاز می شود.

روش چهارم : شمارش افکار : افکار منفی و آزاردهنده را بشماریم و در پایان هر روز آن را از نظر نوع و تعداد با روز قبل مقایسه کنیم، که امکان دسته¬بندی و بررسی بیشتر افکار آزاردهنده و مزاحم را فراهم می¬کند.

روش پنجم: تیتربرداری از افکار دنباله دار: در طول مطالعه ، هر فکر غیرمرتبط که به ذهنمان خطور می¬کند را یادداشت کنیم و در ساعت مشخصی آن فکر را مثل یک داستان دنبال کنیم . ( برای آن شروع ، ادامه و پایان قائل شویم ) . گاهی همین کار ساده به رشته ای از افکار متناوب مزاحم پایان می¬دهد.

و یادمان بماند، در این فرصت کوتاه با مدیریت ذهن و زمان ، راه را آسانتر و مقصد را روشنتر می یابیم.

مهم این است که خودتان بخواهید! اگر خودتان نخواهید، من و دیگران هرچه بگوییم فایده ای ندارد.

به موفقیت و حس خوب بعد از آزمون فکر کن و شروع کن به مطالعه. خدا را حس خواهی کرد...

 

 

نوشتن دیدگاه

لطفاً نظر خود را در این کادر وارد کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط